Filmy za darmo online – czy to legalne?

Podpowiedzi Google’a twierdzą, że przede wszystkim szukamy bezpłatnych filmów w serwisach, które niekoniecznie respektują kwestie opłat licencyjnych. Ale jest też wiele możliwości legalnego oglądania jeśli chodzi o filmy za darmo online. Przyjrzyjmy się im bliżej. 

telewizor photo

Kultura w sieci

Szeroko rozumiana kultura, od tej, po którą sięgamy dla rozrywki, po poważne, skłaniające do myślenia tytuły, jest częścią kapitału społecznego i intelektualnego. Inaczej mówiąc, stanowi jeden z zasobów, na których budujemy swoją wiedzę i relacje.

Zauważyło to już dawno wiele państw i instytucji. Dlatego prowadzą działania, by dostęp do kultury był możliwie nieograniczony zasobnością naszego portfela. Dotyczy to także filmów. I wbrew pozorom, polityka ta obejmuje nie tylko produkcje historyczne.

Działania te można z grubsza podzielić na dwie kategorie: telewizje publiczne i instytucje kultury. Jedne i drugie są finansowane przynajmniej częściowo z naszych podatków, można się zatem pokusić o argument, że za dostęp do wytworów ich pracy już w pewnym sensie zapłaciliśmy. Ale na szczęście nie musimy się wylegitymować PIT-em za ostatni rok, by uzyskać dostęp do filmów za darmo.

Telewizje publiczne wielu krajów oferują w swoich internetowych kanałach różne programy: od informacyjnych, przez publicystyczne i reportażowe, po filmy za darmo i seriale. I ze względu na publiczny charakter tych mediów, spora część (jeśli nie większość) treści dostępna jest bezpłatnie. W Polsce jest podobnie – zarówno bieżąca ramówka, jak i starsze tytuły czy odcinki seriali są do obejrzenia za darmo na platformach kanałów czy w serwisach VOD prowadzonych przez daną stację.

W przypadku instytucji kultury model działania jest nieco inny. Współfinansują one tworzenie filmów, lecz zastrzegają w umowie, na jakich zasadach gotowe dzieło ma być udostępniane. Czasem prowadzą też własne serwisy VOD jak Ninoteka, będąca platformą Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

Fani najnowszych produkcji kinowych zapewne się rozczarują dostępnym w takich serwisach repertuarem. Niestety, jeśli traficie na najnowsze Gwiezdne Wojny czy Agenta 007 w sieci bezpłatnie kilka dni po premierze, macie niemal 100% gwarancji, że nie jest to legalne. Tego typu filmy to przedsięwzięcia komercyjne i muszą na siebie zarobić.

Dość już tych spektakli i dokumentów!

Rzeczywiście, większość tytułów dostępnych bezpłatnie w różnych serwisach kulturalnych to faktycznie filmy dokumentalne czy też fabularne, ale poświęcone tematom ważnym społecznie. Jeśli jednak szukacie rozrywkowych filmów za darmo, nie wszystko stracone!

Zarówno platformy prowadzone przez stacje telewizyjne, jak i serwisy VOD oferują wiele filmów rozrywkowych bezpłatnie. A przynajmniej bez konieczności bezpośredniej opłaty za dostęp, bo może się zdarzyć, że naszą rozrywkę przerwą reklamy.

Choć dostępne pozycje rozrywkowych filmów za darmo zwykle nie występują już na listach kinowych hitów, nie znaczy to, że nie znajdziemy w tej ofercie nic dla siebie. Szybki przegląd dostępnych serwisów pokazuje, że gama tytułów jest bardzo szeroka: od horrorów i filmów akcji po komedie romantyczne, filmy obyczajowe i bajki dla dzieci. A jeśli wierzyć informacjom o trendach wyszukiwań w sieci, o te właśnie kategorie filmów i seriali najczęściej pytamy nasze internetowe przeglądarki.

Co ważne, korzystając z tych bezpłatnych propozycji, oglądacie filmy zupełnie legalnie. Dlaczego to jest ważne? No cóż, o ile nie jesteście bogatymi rentierami, którzy pracują wyłącznie charytatywnie, oczekujecie, że za waszą pracę otrzymacie wynagrodzenie, prawda? Ludzie, którzy tworzą filmy: reżyserzy, aktorzy, scenarzyści, scenografowie, kaskaderzy, makijażystki, dźwiękowcy i cała masa innych zawodów, też tak chcą. Dlatego na filmy sprzedaje się licencje, czyli pozwolenia na wyświetlanie. W przypadku filmów dostępnych za darmo legalnie licencja albo wygasła, albo zapłaciła za nią dana instytucja, która film udostępnia. Telewizja internetowa dostarcza nam filmy i seriale w sposób naturalnie legalny, dlatego warto skorzystać z pakietu. 

Znalezienie filmu za darmo, który uprzyjemni nam wieczór, nie jest wcale takie trudne. A sprawdzając nowości udostępnione za darmo w różnych serwisach, możemy odkryć ciekawe pozycje, o których nawet nie słyszeliśmy.