Rozwój telewizji internetowej

Podobnie jak kserokopiarka i drukarka, która zrobiła pełnoprawnego wydawcę z osoby posiadającej kopię, tak od pierwszych dni XXI wieku Internet uczynił zwykłego użytkownika sieci pełnoprawnym nadawcą. Trzeba przyznać, że od połowy XX wieku każdy widz miał swobodę wyboru programów telewizyjnych – granice wolności były ograniczone jedynie zestawem przycisków na odbiorniku i liczbą państwowych nadawców. Nowy wiek przyniósł bezprecedensowy zestaw swobód, które, podobnie jak w renesansie, sprawiły, że człowiek znalazł się w centrum wszechświata internetowego. Wolność autorstwa, wolność twórczości, wolność dystrybucji stały się siłą napędową społeczności internetowej.

Telewizja internetowa

Internet szybko zajął pozycje nie tyle jako środek wymiany informacji, ile media, zdobywając przyczółek we wszystkich dziedzinach życia, a następnie tworząc wirtualne światy. Telewizja internetowa wygrywa wojnę o uwagę tradycyjnymi mediami tradycyjnymi (nadawanie, telewizja kablowa i satelitarna, radio, gazety i czasopisma). Według badania eMarketer z 2007 r. ( Www.emarketer.com) w USA, 70 procent użytkowników ogląda filmy online w Stanach Zjednoczonych, a 20 procent robi to codziennie.

Możliwości Internetu jako środka i medium medialnego często wprowadzają w błąd nie tylko badaczy, ale także użytkowników. Otwarte środowisko internetowe stało się jednocześnie dostępne dla głównych globalnych nadawców i zwykłych kreatywnych użytkowników. Zarówno ci, jak i inni byli zainteresowani stworzeniem własnej unikalnej telewizji za pomocą Internetu. Różne możliwości doprowadziły do różnych podejść do nadawania programów telewizyjnych w Internecie. Telewizja internetowa to otwarta, stale rozwijająca się sieć, w której wielu małych i średnich producentów wideo oferuje treści chronione prawem autorskim, a tym możesz za darmo oglądać filmy online, gdzie chcesz i kiedy chcesz. To cały świat wszechstronnego i różnorodnego materiału wideo stworzonego przez niezależne studia, grupy i ludzi we wszystkich zakątkach globu.

IPTV wydaje się zestawem zastrzeżonych prywatnych systemów telewizyjnych, które są wykorzystywane przez operatorów sieci kablowych do dostarczania wideo przy użyciu bezpiecznych kanałów IP. W większości przypadków IPTV rozpowszechnia filmy wyprodukowane przez profesjonalne studia i kanały. „IP” w przypadku IPTV oznacza metodę przesyłania informacji przez bezpieczną, zarządzaną sieć. W ramach tego materiału rozważymy specyfikę telewizji internetowej, ponieważ telewizja internetowa jest najbliższym modelem nowoczesnej sieci: każdy może publikować informacje, które są dostępne na całym świecie, nadawca może być firmą telewizyjną lub filmową, lub amatorem.

Wszechstronność

W Internecie istnieją różne rodzaje zasobów, które zapewniają materiały wideo. Są to usługi hostingu wideo i niezależne internetowe kanały telewizyjne oraz tradycyjne (nadawane) kanały telewizyjne, które powielają nadawanie w sieci. Wszystkie te rodzaje zasobów są często nazywane telewizją internetową, chociaż każdy ma swoją własną charakterystykę i możliwości. Spróbujmy uzgodnić warunki.

Pojęcie transmisji internetowej obejmuje transmisję informacji wideo i audio przez Internet. Nadawanie może odbywać się w strumieniu (streaming), który jest rodzajem transmisji na żywo w transmisji, telewizji kablowej i satelitarnej. Ponadto nadawanie można przeprowadzać na żądanie, co można warunkowo porównać z oglądaniem wcześniej nagranego programu. Należy pamiętać, że często w Internecie stosuje się połączenie dwóch rodzajów nadawania – w strumieniu i na żądanie. Ponadto wiele witryn korzysta z telewizyjnej i radiowej transmisji internetowej wraz z publikacją tekstów i materiałów fotograficznych, co jest produktem konwergencji. Takie strony są proponowane jako kanały internetowe. Kanał internetowy to media internetowe, które rozpowszechniają masowe informacje poprzez transmisje internetowe z wykorzystaniem mediów audiowizualnych.

Hosting wideo to usługa internetowa zapewniająca usługi hostingu wideo. Użytkownicy hostingu wideo mogą dodawać, wyświetlać na żądanie i komentować filmy. Hosting wideo może również przesyłać strumieniowo. Z kolei tradycyjny (rozgłaszany) kanał internetowy – to kanały internetowe, które duplikują lub modyfikują ich transmisję w Internecie. To, jaki rodzaj usługi wybierzemy, jest uzależnione jedynie od naszych indywidualnych potrzeb.